Jaké výhody a nevýhody má vůz, který má sportovní podvozek

Nejprve je nutné si položit následující otázky: co je to sportovní automobil? A čím se liší od toho běžného?
 
Tím největším rozdílem je pravděpodobně sportovní podvozek. Je jednou z věcí, které umožňují automobilu dosáhnout vysoké rychlosti a především dobrého držení v zatáčkách, což jsou věci, které jsou pro tento typ vozu důležité.
 
Dále je zde samozřejmě motor, který je výkonnější a silnější, než je běžné. Právě díky němu auto dosahuje vysokých rychlostí, pro které je stvořeno. Nehodí se však pro každý automobil. Kdyby tomu tak bylo, nacházeli bychom jej ve všech modelech aut, nejen těch sportovních. Je tomu tak především z důvodu vysoké spotřeby paliva, který takto výkonné zařízení má. Pro běžný provoz se však hodí spíše úspornější typy.

pohled zepředu na sportovní automobil
 
Zapomenout však nelze ani na konstrukci. Ta je volena především s ohledem na aerodynamiku. I samotný tvar automobilu musí umožňovat dosažení vysoké rychlosti, a to v tomto případě znamená především minimalizovat odpor větru.
 
Ovšem nejen to je důležité. Nutné je také dobře zvážit, z jakého materiálu karosérii vyrobíme. Zdálo by se samozřejmé, že nejlepší bude zvolit co nejlehčí druh. Koneckonců čím nižší váha, tím rychleji může vozidlo jet. Zde však narážíme na jiný problém: nízká hmotnost snižuje stabilitu v zatáčkách, což je něco, co je až životně důležité. Je proto nutné nalézt kompromis mezi oběma požadavky. Proto karosérie bývá z lehké slitiny, zatímco podvozek bývá zpravidla těžší kvůli vyšší stabilitě.
 
Jaké jsou tedy výhody sportovního vozu, vzhledem k výše uvedenému? Předně je to samozřejmě vysoká rychlost, spojená se stabilitou v zatáčkách. S tím vším také souvisí zrychlení, které je u tohoto typu automobilu nezvykle vysoké. To umožňuje zážitek z jízdy, který jiné vozy nabídnout nemohou. Ovšem má to svou cenu.
 
Tou hlavní je, že silnější motor má samozřejmě vyšší spotřebu. To znamená častější tankování a tedy i vyšší náklady na palivo. A když už je řeč o nákladech, tak ani ty pořizovací nejsou zrovna minimální. Vzhledem ke všem vylepšením a speciálním materiálům, které byly při výrobě použity, je cena skutečně vysoká.

sportovní automobil Aston Martin


Jedná se tedy, alespoň v našich podmínkách, o vůz pro skutečné nadšence, kteří ocení jeho přednosti a nebudou jim vadit jeho slabiny, a kteří mají především odpovídající podmínky pro to, aby se o něj mohli správně postarat. V takových rukách bude nejšťastnější.
 

About the author