Hodí se vůz, který má sportovní podvozek, pro běžné užívání?

Nejprve je nutné si říci, co je to sportovní automobil. Jedná se o speciální typ vozu, konstruovaný tak, aby měl co nejvyšší zrychlení, co nejlepší držení na silnici, a také samozřejmě rychlost. Aby bylo těchto cílů dosaženo, je na něm namontován sportovní podvozek místo tradičního, který umožňuje pro tyto účely vhodnější nasazení kol.
 
U nás je však příliš nepotkáme, neboť tu zatím nejsou tak rozšířené a především jejich cena i spotřeba paliva zájemce o koupi obvykle odrazuje. To nás ale přivádí k otázce: jsou sportovní automobily pro české prostředí vhodné?

sportovní automobil se zatažitelnou střechou


Zde je potřeba zvážit několik faktorů. Tím prvním je to, jakým způsobem jsou automobily v naší zemi běžně využívány. Ne všichni jej používáme stejně, v naprosté většině případů je však situace velmi podobná.
 
U nás jej obvykle používáme tak, že jím ráno odjedeme do práce, přičemž tato cesta trvá obvykle kolem čtvrt hodiny. Při té příležitosti také odvezeme děti do školy, máme-li nějaké. Zde náš vůz stojí přes den na parkovišti. Pokud má štěstí, je kryté, avšak co si budeme povídat, valná většina z nás takový luxus nemá a auto stojí celý cen vystaven všem vnějším vlivům, abychom s ním večer odjeli domů. To bývá veškerá aktivita, které se vozu dostane. Přes víkend se někdy jede na výlet, ale většinu času jsme rádi, že můžeme být v klidu doma.

pohled zblízka na čelní světlo sportovního automobilu
 
To však není jediná věc, nad kterou je nutné se zamyslet. Dále je dobré si říci, jak je o náš vůz postaráno. Je kdykoliv není používán zaparkován v bezpečí garáže? Nebo stojí na běžném otevřeném parkovišti, například po dobu vaší pracovní směny? Vzhledem k tomu, že se jedná o drahý vůz, je jasné, že jej nelze jen tak zaparkovat venku a nechat například holuby, aby jej používali jako toaletu. Platí to zvláště u typů s otevřenou střechou.
 
Je tedy jasné, že pro běžného člověka u nás se sportovní automobil příliš nehodí. Byla by to zbytečná investice, když by stejně nebylo možné využít jeho potenciál a po většinu času by nedostával péči, kterou potřebuje. Na trhu dnes existuje velké množství vozů, které poskytnou stejně dobrou službu, avšak jsou podstatně levnější. A ty jsou mnohem lepším řešením.
 

About the author