Zazimování zahradní techniky

Pokud používáme zahradní techniku na akumulátory, příprava na zimu je poněkud jednodušší. V každém případě je nutné každý stroj pečlivě očistit od nalepených nečistot, zbytků trávy a hlíny. Pokud to neuděláme, část z těchto nečistot se vydrolí a ta zbývající, jako na potvoru, na jaře nepůjde dolů ani hrubou silou. Tak si raději dejte záležet. Hybné a kluzné části je vhodně zakápnout olejem, a pokud to výrobek umožňuje, naplníme všechny mazací otvory, výrobcem doporučeným mazivem. Olejem zakápneme i vstupy do bovdenů. Pokud zahradní technika má nějaké filtry, vyčistíme je podle pokynů výrobce. Některé se jen vyklepou, případně vysají vysavačem. Akumulátory uložte zvlášť. Hlavně někde v místě kde nejsou nízké teploty.

muž se sekačkou

Pokud dáváte přednost klasice, tedy motorům na spalovací motor, práce při zazimování vás čeká více. Samozřejmě jen v případě, že chcete co nejvíce prodloužit životnost svých strojů a co nejdéle uchovat jejich maximální výkon a pracovní svěžest.
robotická sekačka

Začneme tak jak bylo výše popsáno u akumulátorem poháněných motorů. Očistou od usazenin a nalepených nečistot. Pak nastoupí důležitější záležitosti. Měli bychom stroje zbavit kapalin. Z nádržky vylijeme benzínovou směs. Nejlépe to provedeme odpojením přívodní hadičky od karburátoru. Karburátor samotný očistíme čistým technickým benzínem a zabalíme do folie. Nezapomeneme rovněž vyčistit palivový filtr, který najdeme rovněž někde před karburátorem.

Po vylití benzínové směsi se pokusíme vypustit i olejové náplně. Pokud není na stroji výpustný ventil, najdeme opět nějakou přívodní hadičku, kterou rozpojíme a olej přes ni vylijeme. Po vylití oleje, celou mazací soustavu zkusíme propláchnout k tomu určeným olejem. Pokud nemáme proplachovací olej, pomůžeme si klasickým olejem. Vzhledem k tomu, že klasický olej moc nerozpouští usazeniny, smícháme jej s trochou technického benzínu. Operaci je možno několikrát zopakovat. Vždy olejovou směs procedíme.

Inu, pokud máte strojů více, strávíte přípravou na zimní pauzu možná i celý víkend.

Jedno doporučení na závěr. Vzhledem k tomu jak se i zahradní technika vyvíjí a zlepšuje, a přitom zůstává poměrně cenově dostupná, nemá moc smysl to s velkým udržováním přehánět.

 

About the author