Obrážení

Obrážení je velice důležitý technologický proces, jenž využijeme při spoustě sériových výrob, ale rozhodně nebude fungovat bez kvalitního nástroje.

Obrážení

Obrážečka

Jak už je z názvu odvozeno, tak k tomuto procesu je stoj, jenž se nazývá obrážečka. Obrážeček máme několik typů a především velikostí, přičemž je na každé firmě, jaký tento stroj potřebuje ke svému využití, protože u velkých strojírenských dílen je zapotřebí slušných obrážeček, jenž vydrží pracovat celou směnu bez žádného problému. Pokud se podíváme na rozdělení, tak mezi základní jednoznačně patří svislé a vodorovné obrážečky.

ozubený mechanismus

První je vodorovná obrážečka, kde je vykonáván hlavní pracovní proces v rovině. Hlavní proces obrábění funguje hlavně díky obrážecímu noži, jenž jde jedním směrem do záběru, a naopak druhým se vrací, jenž bývá rychlejší, aby se celý proces ještě urychlil a zvýšila se produktivita práce. Když už jsme u tohoto procesu, tak je dobré zmínit, že podobně funguje i hoblovka, ale hýbe se zde obrobek. Svislá obrážečka funguje stejně, akorát pohyb je svislí, což umožňuje obrábění ploch, které nejsou rotační.

Nástroj

Jak už jistě víte, tak hlavní proces funguje hlavně díky obrážecímu noži, jenž ovšem nesmí být ledajaký. Musíme totiž pamatovat na to, že odebírá opravdu hodně tvrdý materiál poměrně velkým nárazem a silou, což znamená, že nůž z nekvalitního materiálu by rozhodně nedopadl dobře a po pár použitích bychom jej mohli vyhodit obloukem do koše. Naštěstí kvalitní nástroj se může používat neustále a zvládne vyrobit spousty výrobků.

práce ve strojíenství

Každý nůž je samozřejmě normalizován, aby dosahoval předepsaných parametrů a každý věděl k čemu daný typ zrovna slouží. Výběr je opravdu obrovský, protože dnešní moderní strojírenství umožňuje výrobu všemožných součástek, které jsou dokonale přesné a kvalitní. Se zvyšujícími se nároky na součástky přímo rostou nároky i na nástroje, protože nepřesný nástroj nedokáže přeci vyrobit přesný výrobek. Opravdu je na místě tedy zvolit raději dražší nástroj, ale mít jistotu, že vydrží.

About the author