Čtyřicet devět procent všech vyhledávání na Google neskončí kliknutím, zjistila studie

Avšak kliknutí z organického vyhledávání převyšují kliknutí z placeného vyhledávání skoro dvanáct ku jedné.
 
„Myslím si, že marketéři jsou pravděpodobně ve smíšené pozici dnes vs. před třemi lety, záleží na jejich sektoru,“ uvedl Rand Fishkin, zakladatel SparkToro a autor nejnovější studie ohledně Google dat kliknutí, nedávno poskytl rozhovor pro webové stránky Search Engine Land.
 
Data, poskytnutá firmou marketingové analýzy JumpShot, ukázala, že vyhledávání, které neskončí kliknutím, postupně narůstají a děje se tak během posledních tří let. V prvním kvartálu roku 2019, skoro čtyřicet devět procent (48,96) všech vyhledávání na americkém Google, zachycených firmou JumpShot, skončilo bez kliknutí, tedy navýšení o dvanáct procent oproti prvnímu kvartálu roku 2016.
 
Tato data také ukázala to, že v prvním kvartálu 2019 čtyřicet jedna a půl procenta (41,45) všech Google vyhledávání vyústila v organická kliknutí na ne-Googlovské stránky a skoro šest procent (5,9) vyhledávání skončilo tak, že uživatel zamířil na nějakou jinou, Google vlastněnou, webovou stránku. Když se podíváte pouze na vyhledávání, která skončila kliknutím, dvanáct procent šlo na stránky ovládané Googlem.
 
„Pokud se právě nyní nacházíte ve vodách, do kterých se rozhodl vstoupit Google, jako cestování, hotely, lety, texty písní apod., tento vyhledávací gigant skoro určitě bude pojídat váš trh a vytrhne vám z náručí plno příležitostí,“ uvedl Fishkin, který bude také prezentovat na SMX East v New Yorku tento podzim.

1

Eroze organických kliknutí
 
Společnost JumpShot odhaduje, že je tu zhruba šedesát jedna a půl miliardy organických kliknutí ve vyhledávání, založených na prohlížečích, dostupných z Google v prvním kvartálu 2019 – pokles o zhruba dvacet procent oproti sedmdesáti pěti a půl miliardě kliknutí, které JumpShot odhaduje, že byly dostupné v prvním kvartálu 2016.

2
 
Poměr prokliknutí je na poklesu u organického vyhledávání, na vzrůstu u reklam.
 
Poměr prokliknutí u organického vyhledávání spadl asi o třináct procent na čtyřicet sedm a půl procenta, zatímco poměr prokliknutí u reklam vyhledávání se navýšil zhruba o sedmdesát pět procent na více než tři a půl procenta (3,69) během té samé doby.
 
Mobilní organické vyhledávání dostává větší rány než počítačové.
 
Mobilní vyhledávání odpovídá za většinu vyhledávání, které neskončí kliknutím, a většinu růstu placeného vyhledávání a, jak je také ukázáno v tabulce výše, příležitosti pro provoz z vyhledávání jsou na poklesu daleko prudčeji na mobilních zařízeních než na počítačích. Mobilní vyhledávání se také ocitá v nejvyšší pozici u celkové četnosti vyhledávání, což může podstatně znásobit dopad pro firmy.
 
Fishkin také přikládá některé z těchto jevů „agresivním funkcím ve výsledcích vyhledávání a instantním odpovědím“ od Google. Reklamy často zabírají více než polovinu obrazovky nad zápatím v mobilním vyhledávání.
 
Méně velkých výherců.
 
Vyhledávání s nulovým kliknutím se objevují tehdy, když uživatelé získají všechny potřebné informace, které hledají, přímo na stránce s výsledky vyhledávání, což Google využívá skrze celou škálu vybraných příspěvků. Jessica Bowman v jejím výstupu na konferenci SMX Advanced dříve v tomto měsíci, CEO společnosti SEO In-house a editorka webové stránky Search Engine Land, diskutovala o konceptu Google jako portálu či platformy, spíše než internetového vyhledávače a také o tom, jak by se některé webové stránky měly připravovat na tuto podstatnou změnu.
 
Když jsme se jej zeptali, jestli se tento trend k daleko častějším vybraným příspěvkům a vyhledávání bez kliknutí přibližuje výhodami k firmám s více zdroji, Fishkin uvedl, že to tak může být, ale také podotýká, že je to reflexí domácího byznys klimatu.
 
„Menší firmy si určitě mohou zahrát ve vybraných příspěvcích a ostatních typech bohatých výsledků, ale celkově je vaše analýza pravděpodobně správná. Více a více provozu z vyhledávání Google jde čím dál tím menšímu počtu velkých výherců. Abychom ale byli fér, takový je trend i dolarů v celkové americké ekonomice. Koncentrace bohatství a koncentrace provozu vyhledvání jsou navzájem propletené, a i když ani jeden z těchto jevů není zdravý, američtí voliči jsou pravděpodobně ti, kteří jsou původci toho všeho.“
 
Mezery v metodologii
 
Čísla jsou založená na více než jedné miliardě vyhledávání na internetovém prohlížeči na více než deseti miliónech domácích počítačů a zařízení s operačním systémem Android ve Spojených státech. Nezahrnuje to však vyhledávání, která se stala na iOS zařízeních, vyhledávací aplikaci Google, zařízeních s pouze hlasovým vyhledáváním anebo vyhledávání, která končila kliknutím na mobilní aplikaci.
 
Proč by nás to mělo zajímat.
 
Se skoro polovinou všech vyhledávání, které nejdou dál než na stránku s výsledky vyhledávání a dvanáct procent z nich, které vedou ke kliknutí, ale k firmě, která provozuje vyhledávač, se někteří marketéři mohou cítit v poněkud organické pasti – hlavně ti, kteří pracují v sektorech, kde musí soutěžit proti nabídkám Google (jako rezervace v cestování nebo doručování jídla) – avšak stále je tu jistý důvod zůstávat optimistický.
 
„V sektorech, kde oni (Google) nepřímo soutěží, tak tam může být sice méně celkových kliknutí dostupných, ovšem pravděpodobně více vyhledávání celkem,“ zdůraznil Fishkin, také dodal to, že praktiky jako optimalizace pro vybrané příspěvky či přidávání schémat markupů může být velice efektivním řešením pro ovlivnění objevitelnosti a chování při vyhledávání.
 
Směr byznys modelu Google také zachytil pozornost Ministerstva spravedlnosti, a jak se čím dál více vaří regulace, marketéři se mohou ocitnout v pozici, kdy mohou naklonit jednu či druhou stranu.
 
„je tu v tento moment určitě příležitost, zatímco novináři dávají pozor a vláda se dívá na Google, pro marketéry a vydavatele, aby přispěli svými příběhy a potencionálně tak ovlivnili chování Google,“ sdělil FIshkin. „Mou nadějí je to, že tyto příspěvky mohou pomoci udržet vyhledávacího giganta odpovědného, a udržet tak hrací pole férové, otevřené a naplněné konkurencí.“
 

About the author