Norsko: země trolů a fjordů


Doprava
Z České republiky létají pravidelné linky do Osla i do dalších měst. Pokud ale nechcete letět, můžeme vřele doporučit cestu vlastním vozem přes Německo. Z německé Kielu se trajektem necháte dovézt rovnou do Osla, norského hlavního města, a dál už je to na vás. Po samotném Norsku je pak nejlepší pohybovat se autem, autobusy a vlaky nejezdí všude. Pro odvážné je pak možností i autostop.

polární záře

Jídlo
Norská kuchyně je typicky skandinávská. Norové jsou vyhlášení rybáři, takže není divu, že na stole mají často všechny druhy mořských potvor. Kromě toho se můžete těšit na vynikající žitný chleba, tradičně konzumovaný jak jinak než s uzeným lososem. Kromě ryb je Norsko vyhlášené i svým pastevectvím, takže rozhodně ochutnejte místní sýry a mléko. Specialitou jsou v létě i morušky, jakési žluté ostružiny lahodné chuti, a samozřejmě i borůvky, jahody nebo houby. Pro fajnšmekry se pak nabízí i sušená treska. Jde prý o skvělý zdroj bílkovin, nicméně dotyčný pokrm páchne…no jako sušená ryba.

norsko

Ubytování
Po celém Skandinávském poloostrově platí právo volného táboření. Tedy, stan si můžete rozbít kdekoli s výjimkou soukromých pozemků a chráněných oblastí. V národních parcích, kterých má tato malá země požehnaně, navíc najdete i chaty, v nichž můžete za dobrovolný poplatek přespat. Pokud nechcete spát na divoko, má Norsko i propracovaný systém kempů vysoké kvality. Pro náročnější se samozřejmě nabízejí i penziony a hotely, ale připravte se sáhnout hluboko do kapsy.
 
fjord

Co vidět
K vidění je toho spousta. Například stěna trolů, přes kilometr dlouhá kolmá stěna, ke které vede klikatá silnice. Dříve tu prý skákali i parašutisté, ale po několika smrtelných nehodách jim norská vláda tuto zábavu zatrhla. Nebo se zajeďte podívat na Lofoty, jedno z nejkrásnějších evropských souostroví. Vynechat byste neměli ani Hardangevidu, překrásnou náhorní plošinu, kde celý den nepotkáte ani živáčka. Pokud nejste zrovna milovníky přírody, navštivte Oslo, Trondheim, Lilelhammer nebo si vyjeďte loďkou na pozorování tuleňů.  Norsko vám dozajista učaruje. 

About the author