Nebojte se hypotéky


1)      Co když na hypotéku nedosáhnu?
Zde je odpověď poměrně jednoduchá, pokud to nezkusíte, tak se to nedozvíte. Na internetu jsou k nalezení různé hypotéční kalkulačky, ale nejrychleji a nejpodrobněji se vše dozvíte, pokud se zajdete informovat přímo do banky. Nikdo se na vás nebude zlobit, pokud nakonec zjistíte, že v danou chvíli pro vás sjednání hypotéky není možné.
 nákup domu
2)      Celé je to hrozně složité, jak se v tom vyznat?
Pokud je pro vás svět hypoték španělskou vesnicí, ani tak neztrácejte naději. Máte to štěstí, že v dnešní době existuje mnoho lidí, kteří vám ochotně poradí, a vy nakonec nebudete muset sami zjišťovat téměř nic a jen budete plnit pokyny zadané vaším finančním poradcem.
Je však nutné podotknout, že tento komfort už vás bude stát nějakou tu korunu navíc.
 
3)      Nezruinuje mě hypotéka? Není lepší pronájem?
Zde je důležité si uvědomit, že je potřeba vybírat si nemovitost, která odpovídá vašemu životnímu standardu a ještě navíc nejít takzvaně nadoraz. Pokud máte vysněný dům, kvůli jehož koupi byste museli následující roky žít od výplaty k výplatě, zvažte to.  Zvažte vaše možnosti na kariérní postup a možné zlepšení vaší finanční situace. V tomto směru je tedy lepší držet se spíše zpátky. V takovém případě se vám totiž může lehce stát, že vás splácení hypotéky vyjde nakonec levněji než pronájem. A jako bonus budete vědět, že peníze nevyhazujete z okna, ale vkládáte do svého majetku.
 rozrušená žena
4)      Co když přijdu o práci a nebudu moci splácet?
I toto se může stát a ani v tomto případě se nemusíte nutně vidět v dluhové pasti, potažmo na ulici. Je však důležité myslet na tuto variantu již při sjednávání hypotéky a informovat se o možnostech pojištění. Pokud se do takové situace opravdu dostanete, je nezbytné začít ihned jednat a o nastalé situaci informovat svého finančního poradce popřípadě banku, u které máte hypotéku sjednanou. Každý problém má totiž své řešení, jen je potřeba začít ho řešit včas.  Pokud budou vaše finanční vyhlídky dlouhodobě špatné, pravděpodobně vám nezbyde než nemovitost prodat i s  částečně splacenou hypotékou, i toto lze.
Hypotéky tedy není nutné se bát, pokud k ní budete přistupovat zodpovědně a s rozmyslem. Nakonec to nejhorší, co se vám může stát je, že své vysněné bydlení budete muset prodat. Pokud máte stálý příjem, vyrazte se o svých možnostech informovat již dnes a začněte bydlet ve svém.

About the author