Moravská vína

Všichni známe momenty, kdy je potřeba koupit nepříliš blízké osobě dar, který neurazí. Často saháme po již několikrát odzkoušených. Někdy ale i mnohokrát využitý nápad nás může překvapit. Takovým bude třeba víno z Moravy https://iwc-club.cz/cze_m_Nabidka_Zeme-a-regiony_Ceska-republika_Morava-542.html. Znáte filmy, v nichž degustátor dlouze víno zkoumá a nachází v něm ty jiskřičky jižních svahů a kamenitých půd? Tak to je přesně zážitek, který můžete očekávat, moravská vína totiž nejsou ledajaká. Mají pár specifit, která na nich právě znalci vín mohou poznávat. Škála moravských vín je velmi rozmanitá. Pěstuje se zde více jak padesát odrůd, které mohou být speciálně vyšlechtěné, aby se jim dařilo co nejlépe. Do chuti vína se promítá nejen to, o jakou odrůdu se jedná, ale třeba i práce vinaře, kterou musel vynaložit při pěstování vinné révy nebo i počasí, které tehdejší rok, co réva dozrávala, panovalo. Tím, že je zdejší území výrazně členité, má každé víno svou nezaměnitelnou podobu.

vinná réva

Oblast Moravy můžeme rozdělit do několika bioregionů, na kterých nalézáme vína lišící se svým charakterem. Jde o bioregion lechovský (Znojmo), kde se pěstuje vyhlášený Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Veltlínské šedé. Druhým je bioregion mikulovský. Jedná se o oblast velmi teplou s obsahem vápníku v zemině, která je vhodná právě pro pěstování odrůd bílého vína, proto si zde můžete koupit výtečné Chardonnay, Rulandské bílé nebo Ryzlink vlašský. Další je bioregion hustopečský, kde na hlinitých a sprašových půdách nalezneme Tramín, Müller Thurgau nebo Veltlínské zelené. Čtvrtý je bioregion dyjsko-moravský s modrými odrůdami, jako jsou Zweigeltrebe, Modrý Portugal nebo Frankovka.

bílé víno

Mezi dva poslední bioregiony patří bioregion hodonínský, kde se pěstují nejen odrůdy bílé (Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a šedé), ale i ty pro červené víno (vína z Muškátu moravského) a konečně poslední bioregion hlucký s teplým a sušším podnebím, vhodným pro odrůdy jako je Ryzlink rýnský nebo Sylvánské zelené.

Pokud tedy opět budete v takové situaci a nebudete si jisti, co třeba darovat kamarádce k narozeninám, zkuste takové speciální moravské víno.

About the author