I s vysokým tlakem se dá bojovat

V první řadě je důležité, jakou hypertenzi neboli vysoký krevní tlak, vám lékař diagnostiku. Pokud je to hypertenze I. typu, můžete se pokusit ji ovlivnit i svépomocí. Pokud se jedná o hypertenzi II. typu, tak se jedná o vysoký krevní tlak, který je důsledkem jiného onemocnění. V takém případě se bude léčba soustředit především na hlavní nemoc, která zvýšení vašeho krevního tlaku způsobuje.

hypertenze

Vysoký krevní tlak je ve velké části případů způsoben nezdravým životním stylem. Pokud dojde k úpravě životního stylu, může dojít i k úpravě hodnot vašeho krevního tlaku.

Nekuřte a nepijte alkohol

Alkohol i cigarety prokazatelně přispívají k vysokému krevnímu tlaku. Snažte se obojí radikálně omezit a nejlépe úplně vysadit. Vaše srdce vám za to poděkuje. Pokud máte problém skončit s kouřením, či závislostí na alkoholu, vyhledejte odbornou pomoc. Nemusíte se za nic stydět.

Zdravá strava

Zdravá strava vám bude sloužit nejen pro správné fungování vašeho těla, ale také jako prevence obezity. Vysoký tlak bývá velmi často diagnostikován právě obézním lidem. Pokud zhubnou, nezřídka se stane, že můžou posléze úplně vysadit léky na vysoký tlak. Důležité je omezit sůl.

Sportujte

Ruku v ruce se zdravou stravou jde i sportování. To zlepší činnost vašeho srdce a cév, a celý kardiovaskulární systém vám bude lépe pracovat. Nemusíte dělat žádné vrcholové sporty, pro začátek vám bohatě poslouží samotná rychlejší chůze.

chůze

Stres

Stresové situace zvyšují krevní tlak, a je to vcelku fyziologické. Potíž je v tom, pokud jste v neustálém stresu. Ten nemá negativní dopad jen na vaše srdce, ale i na další systémy ve vašem těle. Pokud nemůžete odstranit stresové situace ve vašem životě, zaměřte se na techniky zvládání stresu, například meditaci.

I když se budete snažit změnit své zvyky tak, aby došlo k úpravě krevního tlaku, nezapomeňte, že váš lékař nejlépe ví, jak vám pomoci. Proto užívejte léky dle jeho předepsání a v žádném případě je sami nevysazujte! Pokud si opakovaně naměříte nízký krevní tlak, nebo vysoký i přes užívanou medikaci, určitě vyhledejte vyšetření od lékaře.

About the author